Най-хубавите играчки понякога не са играчките! Истина, която ще ви потвърди всяка майка. И все пак с децата неминуемо идват и играчките, пазарът ни залива всеки ден с предложения за нови неща, промоции и разпродажби, а домовете ни се пръскат по шевовете.
В настоящата статия споделям един по-минималистичен подход към играчките на децата, като на първо място, заедно с тяхната безопасност, поставям фокус върху това дали дадена играчка е ориентирана към развиването на някакво умение. Признавам, че понякога стигам до крайности в тази посока, и тогава си напомням, че децата трябва и да се забавляват, освен да се развиват. Не пречи двете да вървят ръка за ръка.
Преди няколко месеца, по време на ремонт у дома, преместихме един пълен кош с играчки в килера. След това забравихме да го върнем на мястото му. И никой не го потърси. Това се случи скоро след като вече бяхме разчистили всички остарели, омръзнали или счупени играчки, и ни убеди да подхождаме още по-пестеливо.
Списъкът, който следва, не е изчерпателен и съдържа по-скоро минимума на играчки, които ще са ви полезни в различни възрасти. Следете към какво детето проявява интерес и предлагайте в тази посока, не се водете по реклами или други деца.
Ето няколко идеи за подходящи играчки и занимания за детското развитие:
1. Развитие на сетивата и фината моторика
В дома си със сигурност ще намерите голяма част от най-интересните в тази посока занимания. Големи, твърди макарони, които детето да пресипва между различни съдове. Игри с вода. Шумящи торбички, метално фолио, огледало и други. Тук слагаме една голяма удивителна, че всички тези предмети следва да се ползват под строг родителски надзор. Когато избирате сред големия набор налични на пазара развиващи играчки, следете да са здрави и семпли.
2. Двигателни умения
В по-ранна възраст това са тротинетки и балансови колелета, по-нататък според интересите на детето, могат да са велосипеди, скейтбордове, уреди за водни спортове и други. Идеята е да насърчават движение и физически усилия. Бих пропуснала триколки, които родителят бута, а детето седи в тях и всичко, което просто заменя количката. За по-голямо дете не бих инвестирала също в електрически уреди, които се придвижват сами. В домашни условия могат също да се ползват малки катерушки, а ако сте от по-сръчните дори да си ги изработите. Една най-обикновена дебела дъска може да се превърне в греда за балансиране.
3. Колички, камиони, играчки с движещи се елементи
Децата обичат да играят с неща, които виждат и в живота навън. А когато спускат, търкалят, бутат или придвижват нещо, те учат важни физически закони и принципи как нещо може да пада, да бъде върху друго, да се спуска и т.н.
4. Проявяване на грижа
Отново на принципа на имитирането, децата обикновено желаят да се грижат за някого, както родителите се грижат за тях. Това може да е домашен любимец, кукла, плюшена играчка. Насърчавайте детето да храни, облича, приспива своя „приятел“ и се интересувайте от обекта на неговите грижи.
5. Строене
Всякакви конструктори, кубчета, домино, с които детето да строи и да развива въображението си. Добавете малки фигурки или гумени животни, за да стимулирате всякакви ролеви игри. Съобразявайте играчките с възрастта и способностите на детето. От нетърпение предлагах на големия си син много интересни играчки в ранна възраст, с които той не успяваше да играе, съответно достигайки подходящата възраст, вече му бяха омръзнали. Та всяко нещо с времето си.
6. Топки, топки и пак топки
Понякога забравяме, че най-простите играчки, са едни от най-добрите от гледна точка на развитието на уменията и на въображението. Освен за игра навън, топките могат да се подават или търкалят у дома. По-малките топчета могат да се прехвърлят от съд в съд, да се пускат по пързалки и тунели. Ще трябва да се примирите само с постоянното им наличие под диваните.
7. Творчески
Пластилинът е велико изобретение! Съчетава креативно мислене, цветоусещане, фина моторика. Прекрасен и прост продукт за игра от яслена до училищна възраст. Пред голям комплект с множество приспособления и пластмасови уреди, бих избрала най-обикновен пластилин от книжарницата. В тази група влизат също игри с лепене на стикери, рисуване, оцветяване, апликиране и много други.
8. Книги
Единствената категория, в която не спазвам иначе минималистичните си разбирания, а и не мисля, че е необходимо. Започвайки с меки текстилни, гумени и картонени книжки, през панорамни и образователни, до приказките, разказите и тийн романите. Децата ми имаха библиотека с детски книжки, която подготвях още преди да се родят. Книгите са и единственото нещо, което запазих от голямото за малкото си дете. Не вярвам точно тази категория да има нужда от обяснения защо е важна.
9. Музикални
Въпреки, че не я намирам за задължителна категория, след като се замислих, реших да включа и нея. Дрънкалките са едни от първите неща, с които децата играят. Сред очаквано богатия асортимент и на такива играчки, бих избрала обикновени дървени маракаси, на следващ етап ксилофон или барабанче. Може да пропуснете сложни пеещи, свирещи и записващи играчки. Ако детето проявява откровен интерес и има музикални наклонности, вече е друго.
Редовно разчиствайте играчките, с които детето не играе. Независимо колко са скъпи или колко ви харесват на вас. Принципът е, не играе ли с нещо, то няма място в дома.
И логично следва въпросът какво тогава да им подаряваме по празниците? На всички предстоящи рождени, именни дни, Коледи и други поводи. Подарете им време! Това е най-доброто, което може да направите. Осигурете им преживяване, като правите нещо заедно.